Elegancka męska koszula to niezbędnik każdego stylowego mężczyzny. Jest na tyle uniwersalna, że rewelacyjnie prezentuje się nie tylko w połączeniu z garniturem, ale także w wielu codziennych stylizacjach. Tymczasem, jak się okazuje, niektórzy panowie nieświadomie popełniają wiele błędów, związanych z tym elementem męskiej garderoby. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak ich uniknąć.

Zbyt duży rozmiar męskiej koszuli

Podczas zakupów, wielu mężczyzn kupuje koszule… bez przymierzania! To poważny błąd tym bardziej, że zbyt obszerna koszula nie tylko wygląda nieestetycznie i mało profesjonalnie, ale także optycznie poszerza mężczyznę, dodając mu kilka zbędnych kilogramów. Nie można także przesadzić w drugą stronę – zbyt mały rozmiar sprawi, że osiągnięty efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Przymierzając męską koszulę, warto przeprowadzić pewien test: po zapięciu wszystkich guzików, należy usiąść i się rozluźnić. Wtedy koszula powinna idealnie przylegać do torsu (ewentualnie dopuszczalny jest także niewielki luz), ale nie może go opinać i sprawiać, że guziki będą się rozchodzić. Wykonanie takiego testu jest bardzo ważne, ponieważ w pozycji stojącej, koszula choć może sprawiać wrażenie odpowiedniej, w rzeczywistości może okazać się za ciasna.

Koszula męska z krótkim rękawem do garnituru

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest noszenie koszuli męskiej z krótkim rękawem do garnituru i krawata. Oficjalnie, tego typu fasonu nie zalicza się do kanonu klasycznej mody męskiej. O ile, zakładana do jeansów, lnianych chinosów czy krótkich spodni, może prezentować się stylowo, to w zestawieniu z eleganckim garniturem, będzie uznana za faux pas.

W ciepłe i słoneczne dni, warto sięgnąć po klasyczną, gładką koszulę z długim rękawem i zrezygnować z marynarki np. na rzecz eleganckiej kamizelki, która jest dopuszczalna w stylizacjach utrzymanych w klimacie casual. Koszule męskie z krótkim rękawem są również niedopuszczalne w sytuacjach typowo biznesowych. Mężczyźni, na których obowiązki zawodowe wymuszają noszenie eleganckich stylizacji, powinni nosić długie koszule z rękawami także latem. Świetnie sprawdzą się chociażby gładkie koszule męskie o kroju slim (można je znaleźć np. na stronie https://www.lancerto.com/kolekcje/koszule.html), najlepiej uszyte z bawełny, która dobrze przepuszcza powietrze i zapewnia komfort nawet w upalne dni lata. Co istotne, kwestię eleganckiego stroju w pracy, rozwiązuje marynarka – w biurze można ją bez obaw zdjąć, natomiast zawsze należy o niej pamiętać podczas spotkań.

Rada eksperta

Jeśli wybrałeś męską koszulę w kratę lub inny, casualowy model, pamiętaj, aby nigdy nie zapinać ostatniego guzika, co jest wskazane jedynie w przypadku eleganckich koszul męskich noszonych w duecie z krawatem.

Czarna koszula męska, czarny krawat i… czarny garnitur

Czarne garnitury cieszą się w Polsce dużą popularnością, a przez wielu panów niesłusznie uważane są za najbardziej uniwersalne. Tymczasem czarny garnitur zarezerwowany jest jedynie na szczególne okazje (w tym wieczorne wyjścia o oficjalnym charakterze), które dają bardzo ograniczone możliwości związane z doborem dodatków. Czarny garnitur nie jest również stosownym strojem do biura – lepiej wybrać model w odcieniach szarości, np. grafitowy.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest total black look, czyli zestawianie czarnej męskiej koszuli, czarnego krawata oraz czarnego garnituru. Należy jednak pamiętać, że to właśnie kołnierzyk koszuli jest elementem najbliższym twarzy i jeśli jest w ciemnym (np. czarnym) kolorze, sprawia, że cera wydaje się poszarzała i zmęczona. Z tego też powodu, najbardziej eleganckie stylizacje mężczyzn bazują na… białych koszulach. Jak się jednak okazuje, wiele gwiazd Hollywood decyduje się na odwrócenie tej zasady, aby zwrócić na siebie uwagę na czerwonym dywanie. Do grona fanów black total look należą m.in. Brad Pitt, Sylvester Stallone oraz Jake Gyllenhaal. Jednocześnie należy pamiętać, że czarny garnitur, czarna koszula i czarny krawat to… modowy obciach!

Widoczny t-shirt pod męską koszulą

Kolejnym, często popełnianym przez panów błędem jest t-shirt wyzierający spomiędzy rozpiętych guzików męskiej koszuli, przy czym w równie złym guście jest także biały podkoszulek prześwitujący przez koszulę. Podczas chłodniejszych dni, dużo lepszym pomysłem jest dorzucenie do eleganckiego zestawu stylowej kamizelki, niekoniecznie w tym samym kolorze co garnitur czy sweter. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku ubiorów typowo casualowych, np. z modną jeansową koszulą męską w roli głównej – wówczas można bez obaw łączyć podkoszulek z koszulą codzienną.

Elegancka koszula męska garniturowa wypuszczona na spodnie

Dość powszechnym błędem jest również noszenie męskiej koszuli garniturowej wypuszczonej na spodnie. Choć wielu panów zakłada, że dzięki temu ich stylizacja zyska bardziej luźny i nieformalny charakter, w praktyce popełniają rażące faux pas. O ile koszula wypuszczona na spodnie jest dopuszczalna w casualowych outfitach, to nie ma racji bytu w zestawieniach typowo wieczorowych oraz biznesowych.

O jeden guzik za daleko

„Ile guzików rozpiąć w męskiej koszuli, jeśli chcę ją nosić bez krawata?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Większość stylistów uważa, że panowie najlepiej wyglądają, gdy koszula ma rozpięty jeden, maksymalnie dwa guziki. Na większą liczbę rozpiętych guzików, można pozwolić sobie jedynie w przypadku luźnych koszul na wakacjach w tropikach.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:34    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ