Czym jest gabardyna?

0
1410

Gabardyna to materiał, który używany jest powszechnie do szycia różnego rodzaju odzieży, a także innych produktów tekstylnych. Czym dokładnie charakteryzuje się gabardyna? Jakie jest jej zastosowanie? Gdzie można ją kupić?

Niemalże każdy z nas ma w swojej szafie ubrania wykonane z gabardyny. Ta tkanina używana jest również powszechnie przy szyciu elementów wyposażenia wnętrz.

 

Gabardyna – co to jest?

Tkanina taka jak gabardyna jest mocno tkaną tkaniną, o ciasnym, ukośnym splocie.

 

Do produkcji gabardyny wykorzystuje się przede wszystkim takie włókna jak bawełna, wełna, ale obecnie spotyka się również włókna syntetyczne oraz mieszanki włókien naturalnych z syntetycznymi.

 

Historia gabardyny

Gabardyna została wynaleziona pod koniec wieku XIX przez Thomasa Burberry’ego – to właśnie on założył działający do dzisiaj, słynny dom mody Burberry.

 

Początkowo gabardyna używana była do szycia strojów polarników i himalaistów, ponieważ dawała wysoką odporność na czynniki pogodowe. Potem zaczęto szyć z niej mundury galowe.

 

Obecnie zastosowanie gabardyny jest znacznie szersze i jest ona powszechnie używanym materiałem do szycia różnych ubrań dla kobiet, dla mężczyzn, a także dla dzieci i młodzieży.

 

Gabardyna nadaje się do szycia takich tekstyliów jak:

  • odzież wierzchnia – cienkie płaszcze, marynarki, żakiety
  • spódnice
  • spodnie
  • artykuły dekoracyjne do wnętrz – poduszki, narzuty
  • obicia na kanapy, fotele, krzesła

 

Gdzie kupić gabardynę?

Osoby zainteresowane szyciem z gabardyny nie powinny mieć problemów z zakupem tego rodzaju tkaniny.

 

W sklepach z tekstyliami możemy kupić ją w różnych wzorach i kolorach. Także znajdziemy ją w sklepach on-line, na przykład na uwagę zasługuje gabardyna od Ctnbee.

 

To gabardyna bawełniana, która może być zadrukowana w dowolny wzór dostępny na stronie internetowej Cottonbee.pl. Co więcej, gabardyna od Ctnbee może być wykończona wzorem zgodnie z naszym pomysłem.

 

Cena za jeden metr bieżący gabardyny w zależności od jej rodzaju to od około 30 do nawet 80 złotych materiału.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ