Zegarek na rękę to nieodłączny atrybut każdego eleganckiego mężczyzny, podkreślający styl, klasę i status społeczny. Jak pośród setek modeli znaleźć jednak ten jeden, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając męski zegarek.
Po pierwsze, zadbaj o odpowiedni rozmiar
Zegarek powinien być dopasowany do rozmiaru Twojego nadgarstka – na ręce nie powinien wyglądać ani na zbyt mały, ani na przesadnie duży. Za najbardziej optymalne uznaje się tarcze o średnicy około 45 milimetrów – jak w klasycznym zegarku Rado DiaMaster, który znajdziesz w asortymencie sklepu e-zegarki.com.
Co prawda w ostatnich latach za najmodniejsze uznaje się zegarki o większych rozmiarach, jednak decydując się na taki model, należy uważać, by nie przesadzić, gdyż ostateczny efekt może być nieco karykaturalny.
Uwaga! Pamiętaj, że formalny zegarek, który zamierzasz zestawiać z garniturem, powinien posiadać możliwie jak najbardziej płaską tarczę – tak, by bez problemu mieściła się ona pod mankietem koszuli.
Od rozmiaru zegarka często zależy również liczba jego funkcji. Oczywiście te bardziej pokaźne, sportowe czasomierze posiadają ich zwykle więcej niż mniejsze, klasyczne modele.
Po drugie, wybierz kolor
Wybierając kolor zegarka na rękę, musisz wziąć pod uwagę barwę koperty, tarczy oraz paska lub bransolety. Za najbardziej formalne i klasyczne uznaje się połączenie srebrnej koperty, białej tarczy i czarnego, skórzanego paska – znajdziesz je m.in. w zegarku Tissot Everytime. Zegarek utrzymany w tych kolorach będzie wyjątkowo uniwersalny i bez wątpienia dobrze sprawdzi się w każdych okolicznościach.
Do nieco mniej eleganckich, jednak wciąż formalnych zalicza się także zegarki o brązowym pasku i złotej tarczy, np. IWC Portino Chronograph.
Pamiętaj, że do koloru zegarka należy dobierać barwę pozostałych dodatków – spinek do koszuli, paska czy butów.
Po trzecie, wybierz funkcje dodatkowe
Zwróć uwagę na tarczę zegarka i na to, jak wiele dodatkowych funkcji (nazywanych przez zegarmistrzów komplikacjami) znajduje się na niej. Za najczęściej spotykane uważa się takie dodatki jak: datownik, pulsometr, chronograf, kalendarz czy oznaczenie fazy księżyca.
Zasada jest prosta: im bardziej formalny ma być Twój zegarek, tym mniej komplikacji powinien posiadać. Jeżeli zamierzasz zestawiać go z garniturem, postaw więc na model bez dodatków bądź wyposażony jedynie w kalendarz lub datownik. Jeżeli jednak zegarek ma Ci służyć na co dzień, możesz zaszaleć i wybrać model ze wszystkimi komplikacjami, jakich potrzebujesz.