kotek

Weterynarz to potoczna nazwa lekarza weterynarii, który jest specjalistą w leczeniu zwierząt zarówno domowych, jaki hodowlanych. Jego głównym zadaniem jest nie tylko o rozpoznawanie chorób występujących u zwierząt, ale dodatkowo profilaktyka czy ocena stanu zdrowia zwierzaków. Jesteś miłośnikiem zwierząt i chciałbyś nieść im pomóc? Zawód weterynarza być może jest Twoim przeznaczeniem? Sprawdź, jak zostać weterynarzem! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-weterynarzem/ 

Na początek studia 

Żeby zostać weterynarzem, należy ukończyć studia medyczne program studia weterynaryjne trwają 5,5 roku. Zazwyczaj, aby dostać się na weterynarię, trzeba bardzo dobrze znać przedmioty, które obowiązują na studiach stomatologicznych czy lekarstwo. Wypełniając więc deklarację maturalną, obowiązkowo powinniśmy uwzględnić biologię oraz chemię. Czasami przydatny jest ten wynik z fizyki czy matematyki. Dobrze Jest odpowiednio wcześniej rozeznać się jakie przedmioty będą brane pod uwagę na uniwersytecie, na który planujemy pójść. Do wyboru mamy między innymi Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Ukończenie studiów nie jest równoznaczne z podjęciem zawodu. Żeby leczyć zwierzęta powinniśmy zdobyć uprawnienie od okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej. Żeby uzyskać takie uprawnienie musimy oprócz dyplomu lekarza weterynarii, wykazać że posiadamy pełną zdolność do czynności prawnej, a także że nie jesteśmy skazani prawomocnym orzeczeniem sądu oraz swoją postawę udowodnić, że jesteśmy etycznym człowiekiem. Ważny jest również stan zdrowia przyciąć które musi pozwalać na wykonywanie takiego zawodu. 

Wybór odpowiedniej specjalizacji 

Po ukończeniu studiów i uzyskania prawa do wykonywania zawodu możemy rozpocząć pracę w zawodzie. Po przepracowaniu 4 lat, konieczne jest podejście do egzaminu specjalizującego. Miejsce egzaminu jest zależne od uczelni, którą ukończyliśmy. W zależności od wyboru specjalizacji, będzie ona trwała 2 do 3 lat. Do wyboru mamy specjalizacje tak jak: choroby koni, choroby psów i kotów, choroby przeżuwaczy, choroby zwierząt ozdobnych, choroby owadów użytkowych, rozród zwierząt chirurgia weterynaryjna, prewencja weterynaryjna i higiena pasz, weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna czy radiologia weterynaryjna. 

Zobacz też: http://www.rebel-tv.pl/jak-wyglada-praca-weterynarza-wymagania-i-obowiazki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ