Dzisiejsza medycyna estetyczna może zdziałać cuda. Chcesz pozbyć się zmarszczek? Powiększyć usta? Ujędrnić skórę? A może poprawić kształt biustu? Profesjonalni specjaliści dzięki rozwojowi technologii, wykorzystaniu odpowiednich technik i zastosowaniu preparatów, pozwalają cieszyć się młodym wyglądem mimo upływu lat. Jedną z substancji o szerokim spektrum działania jest toksyna botulinowa.

Toksyna botulinowa – najważniejsze informacje

Toksyna botulinowa dopiero kilka lat temu znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej. Na początku dzięki niej leczono porażenia nerwów twarzy, szyjnych dystonii czy zeza, a nawet nietrzymania moczu. Należy wymienić tutaj nazwisko P. Scott-a, który po raz pierwszy wykorzystał tę substancję w roku 1973, w celu uzyskania blokady neuromięśniowej. Ale czym jest toksyna botulinowa? Nazywa się ją również jadem kiełbasianym i jest naturalnie działającą toksyną, której główna rola to zahamowanie uwalniania acetylocholiny. To neuroprzekaźnik odpowiadający za przekaz impulsów od nerwów do mięśni. Dzięki zablokowaniu synaps nerwowo-mięśniowych, możliwe jest rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek, jednak nie jest to efekt stały.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej znalazła szereg zastosowań. Przede wszystkim dzięki niej pacjenci mogą cieszyć się modelowaniem twarzy. Skóra z biegiem lat pokrywa się coraz większą siateczką zmarszczek – można temu przeciwdziałać, korygując zarówno lwią zmarszczkę na czole, jak i znajdujące się na nim zmarszczki poziome czy kurze łapki wokół oczu. Toksyna botulinowa z powodzeniem wygładzi zmarszczki na szyi i skutecznie zwalczy opadające kąciki ust. Aby doszło do redukcji niedoskonałości, lekarz wstrzykuje substancję w wybrane miejsca na twarzy, a pacjent może podziwiać efekty już po dwóch-trzech dniach od zabiegu – komentuje nasz ekspert z Kliniki dr Chęciński & dr Zoń. Rezultat widoczny jest do 6 miesięcy, po tym czasie najlepiej jest przeprowadzić kolejny zabieg, podtrzymujący efekt.

Czy zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są bezpieczne?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są w pełni bezpieczne. Porażenie mięśni jest tymczasowe, ponieważ po upływie określonego czasu odnawiają się kontakty sznapsowe. Aby uniknąć efektów ubocznych, należy słuchać zaleceń lekarza, a nade wszystko nie pochylać głowy do przodu przed upływem czterech godzin od zabiegu, unikać ćwiczeń mimicznych do godziny czasu, nie forsować się przez kilka dni i wystrzegać masażu miejsc, w których wstrzyknięta była toksyna. Można odczuwać w nich ból i w takim przypadku poleca się lek uśmierzający nieprzyjemne odczucia bądź okład z lodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ