Czy warto kupić drukarkę 3D

Jeszcze kilkanaście, a w zasadzie nawet kilka lat temu drukarki 3D były sprzętem dla profesjonalistów, ewentualnie hobbystów z bardzo głębokimi kieszeniami. Aktualnie są one znacznie tańsze i łatwiej dostępne, a na rynku nie brakuje wysokiej jakości sprzętu dla osób niezaawansowanych. Wciąż jednak nie jest to bardzo mały wydatek, tak więc zakup drukarki 3D dla wielu osób będzie poważną i niełatwą decyzją. W takim razie czy warto kupić drukarkę 3D?

Drukarka 3D to ciekawy gadżet, ale nie magia

Nawet budżetowa drukarka 3D może mieć wiele zastosowań. Począwszy od drukowania figurek i innych gadżetów, po tworzenie elementów zamiennych do różnego rodzaju urządzeń (na przykład klapki na baterie do pilota). Drogie drukarki 3D dają jeszcze większe możliwości – na przykład tworzenie niskim kosztem respiratorów czy innego niezbędnego sprzętu medycznego.

Nie są to jednak urządzenia magiczne. Proces drukowania trwa stosunkowo długo i wymaga solidnego projektu, aby wydrukowany przedmiot został stworzony poprawnie, dobrze wyglądał i nie rozleciał się w chwilę. Często, zwłaszcza w przypadku tańszych drukarek, konieczne będzie szlifowanie niedokładnie wydrukowanych elementów i robienie różnych poprawek, a także na przykład malowanie.

Łatwo można znaleźć projekty na przykład kluczy francuskich i innych narzędzi do drukowania z 3D. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że większość materiałów do komercyjnych drukarek nie jest zbyt wytrzymała i takie rzeczy szybko się rozpadną. Dlatego też drukarka 3D jest świetnym i ciekawym gadżetem, ale nie możemy oczekiwać, że będziemy w stanie za jej pomocą wydrukować, co tylko zapragniemy i będzie to dobrym zamiennikiem do zwykłego produktu kupionego w sklepie.

Więcej informacji na temat drukarek 3D i szeroko pojętej nowoczesnej technologii znaleźć można między innymi tutaj: https://techpolska.pl/.

Należy pamiętać o koszcie eksploatacji

Sama drukarka 3D to jedno, ale na tym oczywiście koszty związane z jej użytkowaniem się nie kończą. Tak, jak zwykłej drukarce trzeba dostarczać tuszu, tak drukarka 3D wymaga odpowiedniego filamentu. Jego koszt bywa różny i zależy od potrzeb drukarki, jak i tego, co chcemy za jej pomocą drukować. Drukowanie wymaga sporej ilości filamentu, z którego nie wszystko zostanie nawet zużyte na sam drukowany przedmiot, a sporo też zostanie wykorzystane na zbudowanie konstrukcji, na której będzie on oparty podczas drukowania.

Poza tym drukarka 3D może wymagać co jakiś czas napraw czy konserwacji, co również wiąże się z dodatkowym kosztem. Ogółem mówiąc, drukowanie 3D wciąż nie jest kwestią tanią, chociaż i tak znacznie tańszą, niż niegdyś. Warto się nim zainteresować, jeśli nie przeszkadza nam posiadanie kosztownego hobby. Trzeba przy tym wskazać, że niekiedy za filament zapłacimy znacznie mniej, niż zapłacilibyśmy za wydrukowaną rzecz, gdybyśmy mieli kupić ją w sklepie. Niektórych części zamiennych do różnych urządzeń nie da się zresztą zakupić w jakimkolwiek sklepie, a można je sobie wydrukować, co oznacza, że teoretycznie są one bezcenne.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Tech Polska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ