dna moczanowa
fot. pixabay.com

Dna moczanowa to przewlekła choroba, spowodowana zaburzeniami metabolizmu. Prowadzi ona do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Powoduje bóle stawów i ich zniekształcenie, które prowadzi do niepełnosprawności. Jest to nieuleczalne schorzenie, którego leczenie opiera się jedynie na łagodzeniu objawów i poprawianiu kondycji chorego. Jakie są przyczyny dny moczanowej i jak się ona objawia?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/dna-moczanowa-artretyzm-podagra-sa-przyczyny-objawy-metody-leczenia/

Jakie są przyczyny dny moczanowe 

Dna moczanowa nazywana jest inaczej podagrą lub artretyzmem. Jej bezpośrednią przyczyną jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie, który nie rozpuszcza się w krwi tylko osiada w postaci kryształków w tkance wokół stawów. Kryształki moczanowe podrażniając tę tkankę doprowadzają do stanu zapalnego stawu. Skąd w organizmie nadmiar kwasu moczowego? Jest to przede wszystkim konsekwencja nieodpowiedniej diety i zaburzeń trawienia. 

Artretyzm wywołany jest przez zaburzenia metabolizmu, mające podłoże genetyczne. Wyróżnia się również wtórna postać dny moczanowej, która pojawia się w przebiegu takich chorób jak cukrzyca, białaczka, choroby nerek czy nadciśnienie. Zdarza się jednak, że to nasze działanie, tryb życia sprzyja rozwojowi tej choroby. Szkodliwe diety odchudzające, objadanie się, stosowanie używek czy terapie pewnymi lekami mogą być przyczyna podagry. 

Jak się objawia artretyzm?

Artretyzm należy do chorób, które dają o sobie znać dopiero na późniejszym stadium rozwoju. Diagnoza stawiana jest na podstawie wyników badań stężenia kwasu moczowego we krwi. Na ogół zleca się je jednak dopiero wtedy, gdy zaczynamy podejrzewać tę chorobę. Sygnalizuje to silny ból stawów, który pojawia się w określonych porach dnia, na ogół w nocy i nad ranem. 

Leczenie dny moczanowej?  

Leczenie dny moczanowej opiera się w pierwszej kolejności na zmianę diety i wyeliminowanie z niej produktów, które mogą się przyczyniać do zwiększania ilości kwasu moczanowego we krwi. Ważnym aspektem jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. W ten sposób wspieramy wypłukiwanie kwasu moczowego z nerek. 

Przeczytaj też: http://www.rebel-tv.pl/sposoby-na-kaszel/

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ