Herbata jest podstawowym napojem w wielu domach. Sprawdza się jako dodatek do śniadania, kolacji czy deserów. Wiele osób herbatę stosuje jako alternatywę kawy, uważając ją za zdrowszą. Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę, jakie naprawdę są zdrowotne właściwości herbaty oraz w jakie rodzaje herbaty je mają. Co więcej, aby zostały one zachowane, ważne jest również sposób parzenia herbaty. Poznaj rodzaje i zastosowania herbaty.
Klasyka w kubku, czyli właściwości czarnej herbaty
Najpopularniejszą odmianą herbaty jest ta czarna. Zazwyczaj czarna herbata, która znajduje się w naszych domach, pochodzi z Indii, Chin lub Afryki. To, w jaki sposób powstaje, uzależnione jest od regionu, z którego pochodzi. Najczęściej etapy powstawania herbaty obejmują więdnięcie, zwijanie, fermentacje i suszenie.
Czarna herbata polecana jest osobom, które chcą obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko zawałów, zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi i ochronić się przed powstawaniem kamienia nazębnego. Do właściwości czarnej herbaty zalicza się także pobudzanie i poprawianie myślenia. Jest to możliwe, dlatego że znajdują się w niej spore dawki teiny, która działa podobnie jak zawarta w kawie kofeina. Ten rodzaj herbaty to również doskonały lek na przeziębienie. Czarna herbata z miodem i cytryną działa rozgrzewająco i bakteriobójczo.
Niedoceniana w kubku, czyli właściwości białej herbaty
Biała herbata to nadal jednej z najmniej docenianych tuków. Tymczasem jest ona jedna z najdroższych na świecie i posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Swój biały kolor zawdzięcza temu, że w okresie wczesnowiosennym liście zbierane są z nierozwiniętych jeszcze pąków i nie ulegają fermentacji. Smak białej herbaty jest delikatny i subtelny. Pijąc ją, wspomaga się odporność – biała herbata jest bogata w witaminę C, poprawia koncentrację, pobudza i orzeźwia, poprawia krążenie krwi oraz przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych. Dodatkową zaletą białej herbaty jest przeciwdziałanie procesowi starzenia się skóry, dziki zawartość polifenoli. Biała herbata może być również traktowana jako zdrowa alternatywa kawy. W jej składzie znajduje się kofeina.
Hit w kubku, czyli właściwości zielonej herbaty
Zielona herbata popularna jest od kilku lat. Jest bogata w minerały oraz flawonoidem, który działa przeciwnowotworowo. Uważana jest również za napój opóźniający efekty starzenia się oraz wspomagający odchodzenia. Jako zalety picia zielonej herbaty wymienia się również obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie metabolizmu, ochronę przed próchnicą, zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych. Specjaliści od herbaty podpowiadaj również, że zielona herbata zapobiega chorobie Alzheimera oraz obniża cholesterol. Nie można również zapominać, że napój ten odstresowuje i uspokaja, a wszystko dzięki temu, że znajduje się w niej l-teanina.
Dama Kiera w kubku, czyli właściwość czerwonej herbaty
Czerwona herbata polecana jest osobom, które chcą naturalnie wspomóc proces odchudzania oraz oczyścić organizm. W swoim składzie zawiera wiele związków mineralnych, magnez, wapń, fluor oraz polifenole, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi, koncentracje oraz ogólne samopoczucie, reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz ma silne działanie moczopędne. Lekarze podkreślają też prozdrowotny wpływ czerwonej herbaty na wątrobę.
Jak prawidłowo parzyć herbatę?
Aby móc skorzystać ze zdrowotnych właściwość herbaty, należy ją odpowiednio zaparzyć. Tylko dzięki temu utrzyma ona swój niepowtarzalny smak i aromat, a także nie zostanie pozbawiona naturalnych składników. Prawidłowe parzenie herbaty obejmuje używanie do całego procesu miękkiej wody o niskiej zawartość wapnia i chloru. Najlepiej sprawdza się woda mineralna, niegazowana, którą należy zagotować do tzw. białego wrzenia (nie gotować). Następnie zalewamy nią herbatę, parząc ją od 3 do 5 minut.