Jak pomóc alkoholikowi wytrzeźwieć?

0
559

Alkoholizm jest poważną chorobą, która niszczy przede wszystkim osobę uzależnioną, ale również jej rodzinę oraz przyjaciół. Skutki uzależnienia są odczuwalne przez wszystkich bliskich danej osoby. Na pytanie jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim kluczowa jest terapia przeprowadzona najlepiej w ośrodku zamkniętym pod czujnym okiem specjalistów.

Najważniejsze jest oczywiście przyznanie się przed samym sobą, że posiada się problem. Jest to pierwszy krok terapii, który niestety jeszcze nie zwiastuje jej sukcesu. Niestety brak wsparcia rodziny powoduje, że walka z nałogiem jest jeszcze cięższa. Takie osoby zamykają się w sobie i próbują zapić samotność. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak przestać pić bez terapii, tak żeby nie wrócić do uzależnienia. Niestety wiele osób odczuwa wstyd z powodu osoby uzależnionej w rodzinie. Zazwyczaj wszyscy się od takiego człowieka odwracają, a on zostaje sam ze swoimi problemami. Najgorsza w tym wszystkim jest samotność, która powoduje, że tacy ludzie wpadają w jeszcze większe problemy. Nie jest to dobre wyjście, ponieważ udawanie, że problemu nie ma nie jest żadnym rozwiązaniem.

Jak pomóc alkoholikowi wytrzeźwieć i pomóc mu na nowy cieszyć się życiem?

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest chorobą, a jej leczenie jest długotrwałe i problematyczne. Pierwszym etapem jest zaakceptowanie faktu uzależnienia oraz zrozumienie uczuć osoby uzależnionej. Absolutnie należy unikać sporów i kłótni, ponieważ mogą one tylko nasilić problem. Nie można również oczekiwać od osoby uzależnionej żadnych obietnic. Bardzo ważne jest wsparcie, które powinno być dostarczane zarówno podczas gorszych, jak i lepszych chwil. Jednocześnie nie można usprawiedliwiać oraz wyręczać alkoholika w żadnych czynnościach. Musi on brać odpowiedzialność za swoje czyny i nauczyć się żyć jak normalni ludzie.

Warto jednak pamiętać, że na wszystko potrzeba czasu, dlatego nie można się z niczym spieszyć. Uzależnienie od alkoholu jest często, mówiąc kolokwialnie, zamiatane pod dywan. Dzieje się tak, ponieważ w kulturze polskiej alkohol jest bardzo mocno zakorzeniony. Z tego powodu jest obecny na większości spotkań rodzinnych oraz towarzyskich. Jedną z metod jest spotkanie w gronie najbliższych osób, które towarzyszą osobie uzależnionej na co dzień. Na takim spotkaniu w życzliwy sposób należy przedstawić alkoholikowi konsekwencje picia. Istnieje jednak mała szansa, że taka rozmowa coś zmieni, ponieważ najważniejsza jest regularna praca nad sobą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ