Zastanawiasz się czasem, czemu jedne osoby objadają się i wcale nie grubną, a innym po zjedzeniu kawałka ciasta przybywa kilka dodatkowych kilogramów? Winę za to ponosi metabolizm, czyli przemiana materii. Wpływ na to, jak szybko grubniemy lub chudniemy, ma tempo przemiany materii. Chociaż w dużej mierze tempo przemiany materii uwarunkowane jest genetycznie, to istnieją sposoby, które pozwalają na nie wpływać. Na metabolizm organizmu wpływa to, co i jak się je. Zobacz jak przyspieszyć działanie metabolizmu.

Ile od nas zależy?

Badania dowodzą, że tempo metabolizmu w 50% zależy od nas samych. Na to, jak szybko działa metabolizm wpływ ma wiek, płeć, geny, klimat, a także stosowana dieta i tryb życia, jaki się prowadzi. To w tych ostatnich elementach można wiele zrobić, aby podkręcić tempo przemiany materii.

Jak przyspieszyć metabolizm? Postaw na aktywność fizyczną

Pierwszym sposobem na zwiększenie tempa przemiany materii jest regularna aktywność fizyczna. Najlepiej na metabolizm wpływają poranne ćwiczenia, wprawiają go w ruch i utrzymują na wysokim poziomie jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu wysiłku. Dzięki temu organizm może szybciej spalać kalorie zjedzone w ciągu dnia. Na przyspieszenie metabolizmu polecane są ćwiczenia cardio, np. rowerek czy bieżnia.

sposoby na szybszy metabolizm modny-styl.pl

Woda dobra na wszystko!

Oprócz porannych ćwiczeń rano warto wypić szklankę wody z cytryną. Badania dowodzą, że może ona zwiększyć metabolizm nawet o 30%. Co więcej, taki poranny rytuał będzie także wpływał na odkwaszenie organizmu oraz wspaniale działa na skórę (dzięki zdrowotnymi właściwością cytryny). Szklanka wody z cytryną jest szczególnie polecana osobom, które chcą przyspieszyć działanie metabolizmu w celach odchudzających. Cytryna spowalnia wchłanianie się cukru z pożywienia oraz chroni ścianki przewodu pokarmowego przed przyklejaniem się do niego trawionego pokarmu.

Pamiętaj o śniadaniu

Śniadanie uznawane jest za podstawowy posiłek dnia. Jego zjedzenie wpływa również na zwiększenie tempa metabolizmu. Idealnymi potrawami podwyższającymi przemianę materii są te zrobione z produktów zawierających dużą ilość białek i błonnika, składniki te przyspieszają spalanie tłuszczu, przyspieszają metabolizm, utrzymują właściwy poziom cukru we krwi oraz zapewniają na długo uczucie sytości.

jak przypieszyc metabolizm modny-styl.pl

Kawa na poprawę metabolizmu

Chcąc poprawić przemianę materii, warto również pić kawę. Aby jednak jej moc została właściwie wykorzystana, należy się zastosować do kilku wskazówek. Kawa przyspieszająca metabolizm to ta bez cukru i innych sztucznych słodzików, ewentualnie można do niej dodać naturalny miód. Chcąc przyspieszyć metabolizm, do kawy nie powinno dodawać się gotowych śmietanek, które są kaloryczne i  tłuste – jeśli lubi się białą kawę, rozwiązaniem jest dodanie świeżego mleka o 1,5 lub 2% tłuszczu. Polecanym rozwiązaniem jest stosowanie mleka roślinnego zamiast tego krowiego. Kawę mającą przyśpieszyć przemianę materii może również wzbogacić o dodatkowe antyoksydanty, dodając do niej cynamon lub kakao.

Odżywiaj się regularnie

Kluczem do dobrej przemiany materii jest także regularne jedzenie. Posiłki należy jeść mniej więcej co 3 godziny i zawsze o tych samych porach. Omijanie ich sprawia, że organizm otrzymuje informację, że musi oszczędzać składniki odżywcze i spowalnia procesy przemiany materii.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ