Laserowe korekty wzroku są coraz popularniejszymi zabiegami. Pozwalają na zawsze pożegnać okulary i soczewki, redagując wadę wzroku do zera lub minimalnych rozmiarów. Laserowe korekcje wzroku opierają się na zastosowaniu nowoczesnych technologii medycznych i traktowane są jak zabieg. Wykonać je można nie tylko w szpitalach, ale i prywatnych klinikach okulistycznych. Należy jednak wiedzieć, że wśród tej metody leczenia wad wzroku wyrocznia się kilka rodzajów zabiegów. Dobrze jest też pamiętać, że nie każdy może skorzystać z takiego zabiegu i nie zawsze będzie on w 100% skuteczny. Zobacz, co musisz wiedzieć o laserowych operacjach oczu.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem medycznym, który pozwala na leczenie krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzm. Polega na modelowaniu rogówki i zmienianiu mocy optycznej oka za pomocą wiązki lasera. Operacje laserowe wzroku są trwałą metodą eliminacji wady, chociaż czasami może dochodzi do sytuacji, kiedy ona się odnawia.
Kto może mieć laserowa operacja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla osób, które ukończyły 18 lat i nie przekroczyły 55 roku życia. Muszą one być w dobrym stanie zdrowia oraz ich wada wzroku powinna być stała (nie rozwijać się). O tym, czy przeprowadzenie zabiegu jest możliwe, decyduje lekarz okulista, po serii specjalistyczny badań oka i przeprowadzeniu wywiadu medycznego.
Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby z postępującą wadą oraz te chore na zaćmę, jaskrę, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki oraz blizny w rogówce. Przeciwwskazaniem są również choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca, tarczyca stan zapalny oczu choroby tkanki łącznej, schorzenia reumatyczne, ciąża i karmienie piersią.
Metody laserowej korekcji wzroku
W czasie badania i kwalifikacji do zabiegu lekarz dobiera również odpowiednią metodę laserowej korekcji wzroku. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się femto lasik, lasek, oraz wavefront.
Femto lasik to metoda płatkowa. Jest ona bezpieczna i precyzyjna oraz daje szerokie pole do korygowania wad wzroku. Po zabiegu pacjenci nie uskarżają się na suchość oczu, nadwrażliwość na źródła światła czy występowanie wady resztkowej. Opiera się ona na wytwarzaniu płatka ze strony rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu.
LASEK jest metoda korekcji wzroku stosowana w przypadku przeciwwskazań do lasika, np. gdy oczodół jest za głęboki lub rogówka zbyt cienka. Opiera się on na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki, a nastanie oddziaływaniu laserem na głębsze jej warstwy. Osoby, które skorzystają z tej metody, muszą przez kilka dni nosić soczewki kontaktowe, które są formą opatrunku pooperacyjnego. Po samym zabiegu przez kilka dni można również odczuwać niewielki ból, nadwrażliwość na światło oraz łzawienie.
Wavefront to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod laserowego usuwania wad wzorku. Wykonuje się ją po ustaleniu topografii rogówki oraz analizie czoła fali oka. Na podstawie tego do każdego punktu rogówki stosuje się indywidualną metodę korekcji. Pozwala to na usunięcie znacznych zaburzeń aberracji wyższego rzędu, do których można zaliczyć np. słabe widzenie w ciemności, pomroku czy obniżenie kontrastu.