Teleangiektazje — popularnie zwane pękającymi naczynkami lub „pajączkami” są problemem, który dotyka o wiele częściej kobiety niż mężczyzn. Pajączki zalicza się do defektów kosmetycznych, co jednak nie powinno stać się powodem do ich bagatelizowania — wprost przeciwnie — w niektórych przypadkach mogą okazać się sygnałem alarmowym choroby układu krążenia. Sprawdźmy, czym właściwie są popękane naczynka i jak współczesna kosmetologia radzi sobie z tym problemem.

Popękane naczynka — czym są i dlaczego się pojawiają?

Nieestetyczne pajączki to w istocie poszerzone małe naczynia krwionośne, które są widoczne pod skórą i przybierają kolor niebieski, czerwony lub fioletowy. Nie są one wyczuwalne przy dotyku dłonią, co wyraźnie odróżnia je od żylaków.

Popękane naczynka pojawiają się głównie za sprawą spadku właściwego napięcia żył. Te im starsze, tym są słabsze, a ich praca spowalnia i niejednokrotnie jest zaburzona. Wiek i kruchość naczyń krwionośnych to najczęstsza przyczyna, do której dołączają inne.

Kolejną są zmiany hormonalne pojawiające się tak w okresie dojrzewania, jak i menopauzy. Na pajączki mają wpływ także doustne leki antykoncepcyjne, w których składzie znajduje się progesteron i estrogen. Bardzo często pajączki pojawiają się u kobiet w ciąży, która jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. Zwiększona ilość krwi oraz uciskane przez rosnącego dzidziusia żyły poszerzają się i muszą wykonać podwójną pracę. Czynnikiem charakterystycznym dla teleangiektazji są uwarunkowania genetyczne, otyłość oraz siedzący tryb życia. Pękające naczynka na twarzy pojawiają się szczególnie u osób o jasnej karnacji oraz lubiących częste i intensywne opalanie.

Skuteczne zamykanie naczynek

Współczesna kosmetologia proponuje zamykanie naczynek na kilka sposobów. Należy wiedzieć, że to, jaki zabieg zostanie wykonany, zależy od indywidualnych predyspozycji oraz rozmiaru zmian.

Laserowe zamykanie naczynek można wykonać w renomowanym gabinecie kosmetycznym w Warszawie oraz w wielu uznanych salonach w kraju. Zabieg cieszy się dużą popularnością i skutecznością. Polega na zniszczeniu ścianek nieprawidłowego naczynia, które kolejno zostają wchłonięte przez organizm. Precyzja działania wiązki lasera uderza jedynie w niepożądane naczynie, co sprawia, że po zabiegu nie pozostają żadne odbarwienia skóry. Laserowe zamykanie naczynek najkorzystniej wykonać jesienią.

W wysokiej klasy salonie kosmetycznym w Warszawie można wykonać także zabieg elektrokoagulacji, który musi zostać wykonany przez wysokiej klasy specjalistę, by przyniósł efekty. Co istotne, jest to metoda o mniejszej skuteczności od skleroterapii (usuwanie naczynek laserem), aczkolwiek nadal stosowana.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z gabinetu Kosmetologia Esteti-Med.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ