Hiperkeratoza jest to proces nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscach najbardziej podatnych na obciążenia, nadmierny i długotrwały ucisk czy tarcie. Występują zazwyczaj na piętach, palcach stóp, oraz pod głowami kości śródstopia.
Rogowacenie w hiperkeratozie jest reakcją obronną na drażniące skórę czynniki zewnętrzne.
Do czynników sprzyjających tworzeniu się hiperkeratoz zaliczamy:
– nadmierna suchość a nawet łuszczenie się skóry,
– częste i głębokie usuwanie naskórka,
– deformacje płytki paznokciowej, powodujące ściskanie łożyska i jego nadmierne rogowacenie,
– choroby przebiegające z zaburzeniami rogowacenia naskórka. zaliczamy do nich: łuszczyce, liszaj oraz egzemę,
– czynniki genetyczne – wrodzone zniekształcenia stopy oraz uwarunkowane genetycznie choroby skóry (rybia łuska, rogowiec dłoni i stóp),
– zaburzenia hormonalne,
– cukrzyca,
– ciążą,
– noszenie niewłaściwego obuwia – zbyt ciasnego, wąskiego,
– reumatyzm,
– praca stojąca.
Rodzaje hiperkeratoz
Do najliczniej występujących hiperkeratoz możemy zaliczyć:
– odcisk, jest to punktowe zrogowacenie. Wynika z reakcji obronnej skóry na miejscowy ucisk lub tarcie. Dochodzi do niego na skutek deformacji stóp lub palców oraz zbyt ciasnego obuwia. Zazwyczaj lokalizują się w okolicy śródstopia, opuszków, grzbietowych i bocznych powierzchni palców. Mogą posiadać czop rogowy, który sięga głębszych warstw skóry i drażni zakończenia nerwowe powodując ból.
– modzel, ma większą powierzchnię. Jest odgraniczony od zdrowej skóry i ma żółtawy odcień. Od odcisku różni go to, że nie posiada korzenia. Posiada miękką strukturę, często wywołuje ból. Ból wynika z pojawiającego się stanu zapalnego, co skutkuję problemami w poruszaniu się. Modzel jest wynikiem przeciążenia stopy. Powstawaniu modzeli sprzyja noszenie butów na obcasie, ale noszenie też butów z cienką podeszwą. Pojawiają się też u osób mających płaskostopie lub ostrogę piętową.
– zespół pękających pięt jest kolejną, często spotykaną hiperkeratozą. Związane jest z nadmiernym rogowaceniem i przesuszeniem skóry. Pęknięcia naskórka najczęściej występują na piętach. Gdy skóra jest przesuszona oraz nadmiernie zrogowaciała staje się mniej elastyczna i pod wpływem ciężaru ciała zaczyna pękać. Początkowe pęknięcia są niezbyt głębokie, ale jeśli w porę nie zgłosimy się do gabinetu podologicznego z czasem może dojść do pogłębienia się zmian. Pojawią się wtedy bolesne rozpadliny docierające aż do skóry właściwej, a takie pęknięcia są narażone na zakażenia bakteryjne.
Aby zapobiec takim zmianom należy stopy właściwie pielęgnować, używając poleconych przez podologa kremów i maści. Regularnie oglądać stopy i korzystać z usług gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp.