Wielu konsumentów jest przekonanych, że najlepsze dla ich zdrowia są wyłącznie naturalne tkaniny. W dużej części jest to spowodowane zalewem reklam, które zachwalają korzyści płynące ze stosowania naturalnych surowców, a producenci zapewniają, że ich produkty są wykonane w stu procentach z czystej bawełny. Czy rzeczywiście tak jest?
Najbardziej „medialnym” surowcem stała się wspomniana bawełna, dlatego klienci chętniej sięgają po produkty, na których widnieje napis „100% bawełny”. Bawełna jest powszechnym i dość tanim surowcem. Tymczasem wiele ubrań wykonanych z tego surowca potrafi osiągać zawrotne ceny, nawet jeśli dotyczy to zwykłych skarpetek. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące tej części garderoby i materiałów z jakich są produkowane.
Charakterystyka bawełny
Sama bawełna nie jest droga, ale cena ostatecznego produktu może być duża ze względu na rodzaj wytworzonej z niej przędzy. Materiał wykonany z tego naturalnego surowca jest miękki i przyjemny dotyku, co w przypadku skarpetek jest ogromnym atutem. Choć stopy wydają się mało delikatne, na naszej podeszwie znajduje się dużo receptorów, które intensywnie odbierają bodźce zewnętrzne. Dlatego nawet skarpetki męskie powinny mieć gładką i miękką stronę wewnętrzną. Najbardziej komfortowa w noszeniu jest bawełna czesana, egipska oraz przędzona wrzecionowo. Bawełna nadaje się na lekką aktywność fizyczną, ponieważ dobrze przepuszcza powietrze oraz umożliwia termoregulację. Włókna bawełniane chłoną jednak bardzo dużo wilgoci i zatrzymują ją w sobie zwiększając jednocześnie objętość tkaniny. Po przyjęciu wilgoci tkanina traci możliwość termoregulacji, dlatego skarpetki wykonane z tego surowca nie nadają się do bardzo intensywnych treningów. W takim wypadku lepsze są skarpetki męskie wykonane z włókien syntetycznych. Bawełna z natury jest mało elastyczna i po pewnym czasie się rozciąga. Jej elastyczność poprawia się za pomocą różnego rodzaju domieszek.
Domieszki syntetyczne
Do produkcji skarpet stosuje się mieszanki surowców, dzięki czemu uzyskuje się tkaniny, które:
-dobrze przylegają do ciała i dopasowują się do indywidualnego kształtu stopy,
-nie chłoną wody, ale odciągają ją od skóry,
-wysychają dużo szybciej niż czysta bawełna,
-nie rozciągają się, nie kurczą,
-zachowują pierwotny kształt oraz kolor.
Proporcje surowców
Najczęściej stosowane proporcje to:
-bawełna 70%, domieszki 30%,
-bawełna 80%, domieszki 20%,
-bawełna 90%, domieszki 10%.
Włókna syntetyczne, które stanowią domieszkę bawełny to poliamid, polipropylen oraz elastan. Największy udział tych składników znajdziemy w odzieży termoaktywnej, która przede wszystkim ma zapewniać dobre odciąganie wilgoci od skóry oraz utrzymywać odpowiednią temperaturę między ciałem a ubraniem. Profesjonalni sportowcy wybierają skarpetki męskie wykonane właśnie z takich tkanin – dzięki temu stopy pozostają suche i ciepłe nawet podczas intensywnych treningów. Warto pamiętać, że stosowanie domieszek nie ma na celu zmniejszenia kosztów produkcji lub obniżenia jakości produktu, ale poprawienie właściwości naturalnej bawełny.