Kombajny HIFU

0
1149

HIFU to skrót od angielskiego określenia high intensity focused ultrasound. W tłumaczeniu na polski jest to skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Technologia ta od kilku dziesięcioleci stosowana jest w leczeniu chorób nowotworowych. Od niedawna zyskuje również na popularności w medycynie estetycznej, gdzie uważana jest za jeden z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych zabiegów. Wykorzystuje się ją do liftingu i ujędrniania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Jakie są zalety zabiegu z wykorzystaniem wiązki HIFU?

Zabieg ten ujędrnia skórę, poprawia jej napięcie oraz zagęszczenie oraz pomaga zredukować zmarszczki oraz pory.

Zazwyczaj już jeden zabieg wystarcza aby uzyskać zadowalające efekty W przypadku skóry w gorszej kondycji, która jest znacząco pomarszczona lub zwiotczała, konieczne może być powtórzenie zabiegu. Można to zrobić do trzech razy. Sugerowany odstęp między zabiegami to od jednego do maksimum trzech miesięcy. Efekt zabiegu może się utrzymywać nawet do około 2 lat. Co ważne można go przeprowadzać razem z innymi zabiegami ujędrniającym z wyjątkiem użycia kwasu hialuronowego.

Zabieg HIFU nie uszkadza skóry i jest zazwyczaj całkowicie bezbolesny. Jeśli pojawi się dyskomfort lub ból można użyć żel znieczulający. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do normalnej aktywności ponieważ nie jest wymagana rekonwalescencja. Ze skutków ubocznych może się zdarzyć niewielka opuchlizna lub zaczerwienienie. Zazwyczaj nie utrzymują się one dłużej niż jeden, dwa dni.

Jak przebiega zabieg z użyciem wiązki HIFU?

Zasada działania urządzenia opartego o HIFU polega na wprowadzeniu wiązki do głębokich warstw skóry. Na skutek działania ultradźwięków komórki zostają wprawione w drgania i ogrzewają się do około 70°C. Taka podwyższona temperatura powoduje zmiany w tkankach, ich obkurczanie oraz regenerację. Zazwyczaj już bezpośrednio po zabiegu widoczne są niewielkie efekty, związane ze skurczeniem się włókien kolagenu. Pełen efekt uzyskuje się po 3-6 miesiącach, czyli po czasie potrzebnym skórze na całkowitą odbudowę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Zabiegu z wykorzystaniem wiązki HIFU nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniem są także choroby układu krwionośno-naczyniowego, przebyty udar, rozrusznik serca, epilepsja, stwardnienie rozsiane oraz nowotwory.

Na co zwrócić uwagę wykonując zabieg?

Zabieg HIFU należy przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Nie ma możliwości samodzielnego wykonania go w domu, ze względu na to, że do jego przeprowadzenia potrzebne są stosowane kwalifikacje. Zabieg jest względnie bezpieczny, ale błąd w jego wykonaniu może w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do poparzenia kości. Trwa około 30 minut.

Jakie urządzenia są wykorzystywane do zabiegu?

Kombajny HIFU to stosunkowo drogie urządzenia. Ich koszt wynosi od 15.000 do nawet 150.000 zł, ale naprawdę dobrej jakości urządzenie można mieć już za około 30.000zł. Biorąc jednak pod uwagę, że jeden zabieg z użyciem wiązki może kosztować nawet około 3000 zł, koszt ten szybko się zwraca.

Moc generowana przez urządzenie wynosi około 0,5 do 2.5 J/cm2, a częstotliwość użytych fal to kilka MHz. Zazwyczaj kombajny wyposażone są w kilka głowic o różnej powierzchni działania i regulowanej linii zabiegowej, co pozwala swobodnie dobierać je w zależności od tego na jakiej części ciała przeprowadzany jest zabieg.

Głowice mogą również skupiać falę ultradźwiękową na różnej głębokości, co zapewnia różnorodne efekty. Skupienie wiązki na głębokości do 3mm wpływa na skrócenie wiązek włókien kolagenowych. Przy głębokości 4.5 mm wiązka dociera do mięśni i powięzi, wpływając na jej regenerację. Jest to kluczowe chociażby dla rysów twarzy. Większe głębokości wnikania stosowane są podczas zabiegów na ciele – wspomagają one usuwanie tkanki tłuszczowej.

Warto zadbać aby stosowane urządzenia były jak najwyższej jakości, co zapewni komfort i bezpieczeństwo pacjentom oraz długie, bezawaryjne użytkowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ