Czym są rowery single speed?

Powrót do klasyki widać również w branży rowerowej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rowery typu single speed. Czym są rowery single speed i kiedy sprawdzają się najlepiej?

Większość z nas w poszukiwaniu roweru zwraca uwagę na liczbę przerzutek. Dzisiaj do dyspozycji są różnorodne kasety, między innymi 10-rzędowe oraz 11-rzędowe, które pozwalają na uzyskanie szerokiej gamy przełożeń dla pełnego komfortu jazdy w każdym terenie. Jednak są też i tacy, którzy poszukują rowerów w ogóle bez przerzutek, czyli rowerów single speed.

Dzisiaj rowery single speed oznaczają powrót do korzeni cyklistyki. To właśnie tego rodzaju rowery wykorzystywane były na samym początku, gdy technika nie była tak rozwinięta jak obecnie. Na takich rowerach zdobywano także medale, pokonując niejednokrotnie setki kilometrów. Dlaczego teraz warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jedną z najważniejszych zalet, jakie ma rower single speed, jest brak dodatkowych problemów z przerzutkami. Rower nie ma przerzutki przedniej i tylnej, nie ma manetek, dodatkowych kół zębatych, ponieważ kaseta składa się tylko z pojedynczej zębatki. Dopełnieniem jest odpowiednio krótki łańcuch, który nie spada podczas zmiany przełożeń. To powoduje, że napędy pojedyncze są praktycznie bezobsługowe. Dodatkowo rower staje się wtedy jeszcze lżejszy.

Single speed to interesująca alternatywa dla rowerów z przerzutkami. Sprawdzą się one przede wszystkim dla osób, które doceniają komfort i prostotę konstrukcji, a także nie potrzebują szerokiej gamy przełożeń ze względu na mniej wyczynową jazdę. To wobec tego najlepsza propozycja przeznaczona tych szukających roweru miejskiego czy też roweru turystycznego do poruszania się głównie po utwardzonych drogach. Gdy jednak mieszka się na bardziej zróżnicowanym terenie, wtedy rower single speed może okazać się mało wygodny.

Rowery single speed można obecnie zakupić w wielu sklepach rowerowych. Cena za nowy model wynosi od około 1000 do 1500 złotych. Dostępne są także droższe i lepiej wyposażone modele kosztujące ponad 2500 złotych.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ