Soczewki kontaktowe są popularną metodą korekcji wzroku. Wygodne i pozwalające na uprawianie sportów zapewniają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształceń. Ich liczne zalety sprawiają, że wybiera je wiele osób. Istnieją jednak osoby, które do soczewek kontaktowych podchodzą z dużym dystansem. Przede wyzyskiem obawiają się one zdejmowania i zakładania szkieł kontaktowych oraz mają wątpliwości czy będą one odpowiednie do ich wady wzroku. Zobacz, jak nosić soczewki kontaktowe.
Jakie soczewki nosić?
Pierwsze szkła kontaktowe należy dobrać na wizycie u lekarza okulisty lub optymetrysty. Szkła dobierane są o wady wzroku oraz specyfiki oka. Ważnym elementem jest również tryb życia. Najczęściej na początek otrzymuje się kilka soczewek, które można przetestować, sprawdzają, która najlepiej leży na oku. Do testowania można otrzymać 3 rodzaje soczewek: sferyczne, toryczne i multifokalne. Te pierwsze przeznaczone są dla osób krótko lub daleko widzących. Soczewki toryczne to rozwiązanie do wad wzroku połączonych z astygmatyzmem, a multifokalne dla osób z presbiopia. Należy też wiedzieć, że soczewki mogą być wykonywane z rodzinnych materiałów np. połączenia z silikonu z hydrożelem. Na rynku dostępne są również soczewki progresywne, dla osób powyżej 40 roku życia oraz szkła kontaktowe kolorowe (w formie korekcyjnej i zerówek), które podkreślają bądź nadają inny kolor tęczówkom.
Co ile trzeba zmieniać soczewki?
Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Za najwygodniejsze uznaje się soczewki jednodniowe, których nie trzeba pielęgnować, ponieważ po każdym użyciu się je wyrzuca. Soczewki przedłużonego noszenia wymagają codziennej pielęgnacji, nie jest ona jednak czasochłonna i trudna.
Jak zakładać soczewki kontaktowe?
Pierwszy raz soczewki zakłada specjalista – lekarz. On też pokazuje jak prawidłowo zakładać soczewki, a także jakie zasady higieny należy zachować. Podstawowe zasady zakładanie soczewek mówią, że należy zacząć od prawego oka. Soczewkę wyjmuje się z opakowania opuszkiem palców, podnosi na wysokość oczu i sprawdza, czy jest wywinięta (jeśli tak, powinna mieć półkolisty kształt). Następnie należy podciągać lekko górną powiekę, a dolną odciągnąć w dół i palcem wskazującym położyć soczewkę na oku. Po zabraniu palca trzeba zamrugać i sprawdzić, czy soczewka nie uwiera. Ściąganie szkieł kontaktowych odbywa się na podobnej zasadzie i polega na ściągnięciu szkła lekko do dołu i uszczypniecie kciukiem i palcem wskazującym.
Jak pielęgnować soczewki?
Pielęgnacji polegają tylko soczewki kontaktowe przedłużonego noszenia, te jednodniowe wyrzuca się od razu po ich zdjęciu. Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne po wyjęciu należy wyczyścić i zdezynfekować. W tym celu stosuje się specjalny płyn do soczewek. Sam proces jest nieskomplikowany i szybki. Soczewkę należy umieścić w zagłębieniu dłoni, wlać kilka kropel płynu i pocierać ją palcem. Taki rytuał należy powtórzyć dla każdej ze stron soczewki. Nienoszone szkła kontaktowe przechowuje się w pojemniczku wypełnionym płynem. Codzienna pielęgnacja powinna również obejmować oczy – po zdjęciu soczewek warto użyć kropli nawilżających do oczu.
Makijaż oczu a soczewki
Nosząc soczewki, nie należy również obawiać się problemów z wykonywaniem makijażu. Kobiety mogą dowolnie malować oczy, muszą tylko pamiętać o tym, aby robić to, kiedy soczewka jest już w oku. Demakijaż należy wykonywać po zdjęciu szkła kontaktowego. Dla większego bezpieczeństwa można stosować kosmetyki antyalergiczne.