Kobiety gromadzą niezliczone ilości kosmetyków. Zajmują one półki w łazience, kosmetyczki i toaletki. Wyposażając się jednak w taką ilość preparatów poprawiających urodę, zapominamy, że  powinny być one odpowiednio przechowywane. Dzięki temu na dłużej zachowają świeżość i będą zdatne do użytku. Zobacz jak przegadywać kosmetyki.

Jaki kosmetyki przetrzymywać w łazience?

Większość kobiet kosmetyki przechowuje w łazience. To pomieszczenie wydaje się być tym najodpowiedniejszym. Tymczasem większości kosmetyków ono szkodzi. Wilgoć, częsta zmiana temperatur, kaloryfer, mokre ręczniki, sprzęty sprzyjające rozwojowi bakterii to tylko wybrane rzeczy, na które naraża się kosmetyki trzymane w łazience.

7

Narażając je, na wyżej wymienione czynniki sprawiają, że produkty do makijażu szybciej wysychają, są zanieczyszczone, łatwo się brudzą oraz łapią bakterie. Szminki trzymane w łazience puchną i rozpuszczają się, co sprawia, że nie trzymają pigmentu na ustach, kremy mogą zmieniać swoją konsystencję i tracić substancje aktywne, a wilgoć nie korzystnie działa na tusz do rzęs.

Nie oznacza to jednak, że w łazience nie można przetrzymywać żadnych kosmetyków. W pomieszczeniu tym można zostawić balsamu do ciała oraz podkuty do mycia twarzy.

Jaki przechowywać kosmetyki kolorowe?

Wyprowadzając kolorowe kosmetyki z łazienki, należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Zasady prawidłowego przechowywania kosmetyków mówią, że najlepiej jest trzymać w sypialni. Można ustawić je na szafce nocnej, specjalnie do tego przystosowanej półce lub pudełku z przegródkami. Dzięki temu będzie się miało łatwy dostęp do nich. Kosmetyki można też trzymać w szklanych ozdobnych pudełeczkach, dzięki czemu zyskają one dodatkowo funkcję dekoracyjną wnętrza.

Pędzle, gąbki i aplikatory, które bezpośrednio stykają się ze skórą, należy ustawić pionowo w pojemniczku i zadbać, aby włosie nie stykało się z innymi rzeczami i nie zanieczyszczało ich.

9

Miejsce przechowywania kosmetyków powinno być chłodne ok. 2-10 stopni Celsjusza i zacienione, gdyż większość z preparatów jest fotoczuła. Produkty muszą znajdować się w czystym i suchym miejsce i leżeć w naturalnie pozycji (takiej, do jakiej przystosował je procent). Dobrze jest też przeczytać zalecenia producenta co do przechowywania kosmetyków. Pamiętaj też, aby oddzielić kosmetyki od akcesoriów takich jak temperówki czy aplikatory. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia bakterii. Osobno trzymaj również przyrządy do włosów – szczotki, grzebienie i gumki.

Jakie kosmetyki trzymać w lodówce?

Niektóre z kosmetyków należy trzymać w lodówce. Zależy do nich m.in.:

  • Lakiery do paznokci – najlepiej ustawić je w szufladzie obok warzyw i owoców. Wysokie temperatury aktywizują rozpuszczalniki, które sprawiają, że lakier jest gęsty i niezdatny do użycia;
  •  Szminki i błyszczyki – chłodne temperatury wyostrzają ich kolor oraz neutralizują bakterie;
  • Wodoodporne maskary, eyelinery;
  • Kosmetyki do opalania (kremy z filtrem, samoopalacze, kremy po opalaniu);
  • Kosmetyki organiczne – w ich przypadku chłód będzie działa jako naturalny konserwant;
  •  Perfumy – dzięki trzymaniu ich w lodówce  będą przez dłuższy czas mocno pachnieć.

Do lodówki nie można natomiast chować kosmetyków na bazie olejów lub silikonów.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ