Jak urządzić jadalnię? Najważniejsze meble

0
882

Jadalnia to główne miejsce rodzinnych i towarzyskich spotkań. To właśnie tutaj spożywamy obiady, organizujemy urodziny czy inne rodzinne uroczystości. Żeby jednak spędzanie czasu w tym pomieszczeniu było jak najbardziej przyjemne, potrzebujemy nie tylko dużego stołu, ale również wygodnych krzeseł. Na szczęście obecnie w sklepach mamy tak duży wybór, że nie powinno być problemu z ich kupnem.

Stół z krzesłami do jadalni – jak wybrać?

Stół i krzesła do jadalni to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie obiadu w gronie rodzinnym. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale przy wyborze stołu powinniśmy się kierować określonymi zasadami. Istnieje bowiem reguła, według której szerokość i długość stołu zależy od ilości osób, które będą przy nim siedzieć. I tak każda osoba potrzebuje przestrzeni o długości ok. 60 cm i szerokości 40 cm. Nie możemy też zapominać o miejscu dla potraw. Poza przestrzenią dla pojedynczej osoby musimy więc doliczyć jeszcze miejsce między siedzącymi naprzeciwko osobami, czyli jakieś 20 cm. Jeśli więc poszukujemy stołu dla 4-osobowej rodziny, powinien on mieć minimum 120 cm długości i ok. 80 cm szerokości.

A co z krzesłami? Te powinny być przede wszystkim wygodne. Odpadają więc twarde taborety i stołki, na których siedzenie staje się katorgą, a nie przyjemnością. Dla większego komfortu powinniśmy wybrać krzesła z wysokim oparciem, tak by stanowiły odpowiednią podporę dla kręgosłupa. Dobrym wyborem będą krzesła tapicerowane, jednak musimy pamiętać, że nie są one łatwe do utrzymania w czystości.

Prócz wygody dla wielu osób liczy się również wygląd. Stoły i krzesła do jadalni powinny więc być dopasowane pod względem stylistycznym – zarówno do siebie, jak i do całej przestrzeni w jadalni. Nowoczesne stoły i krzesła do jadalni odznaczają się przede wszystkim prostotą i minimalizmem. Na topie są ostatnio stoły z podstawą w kształcie litery V, lakierowane na wysoki połysk. Dużą popularnością cieszą się również krzesła i stoły do jadalni, będące połączeniem drewna i tworzyw sztucznych albo szkła i metalu. Nowoczesny stół z krzesłami do jadalni często ma oryginalny design i nietypowy kształt. Warto przejrzeć kolekcje, dostępne na stronie https://zona-design.pl/meble/zestaw-stol-krzeslo/do-jadalni/, by znaleźć coś dla siebie.

Stół i krzesła do małej jadalni

W małych jadalniach najlepiej sprawdzą się niewielkie, okrągłe stoliki. Jednak małe krzesła i stoły do jadalni nie będą dobrym wyborem, gdy co jakiś czas odwiedzają nas znajomi lub rodzina. Co zrobić, gdy w jadalni nie mamy zbyt dużo miejsca, a musimy pomieścić sporą liczbę gości? Wyjściem z tej sytuacji jest rozkładany stół do jadalni z krzesłami sztaplowanymi. Taki stół możemy w dowolnej chwili złożyć, by nie zajmował dużo miejsca. Z kolei jeśli chodzi o krzesła sztaplowane, po imprezie możemy wsadzić jedno w drugie i schować do szafy czy postawić w kącie. Inną opcją są krzesła i stół do jadalni składane. Możemy ich używać na co dzień, ale mogą też pełnić funkcję mebli turystycznych, które wyjmujemy tylko, jak przychodzą goście.
Prócz stołu i krzeseł warto pomyśleć również o komodach czy witrynach do jadalni. Te możecie znaleźć między innymi w sklepie internetowym https://zona-design.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ