O organizacji szafy można mówić by bardzo dużo. Jednak zazwyczaj większość z nas ma duży problem z utrzymanie w niej porządku. Nawet chwilę po poukładaniu w niej ubrań, bałagan robi się taki sam i dalej nic nie można znaleźć w jej wnętrzu. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają na utrzymanie bałaganu w ryzach. Zobacz, jak utrzymać porządek w szafie.

System przechowywania w szafie

W utrzymaniu porządku w szafie z ubraniami pomoże opracowanie indywidualnego systemy przechowywania. System ten powinien być dostosowany do danej osoby i jej potrzeb, dlatego nie do końca warto wzorować się na tych ogólnodostępnych. U niektórych sprawdza się grupowanie ubrać kolorystyczne, u innych rodzajami, a jeszcze u innych układanie ubrań w szafie kompletami. W szafie można też zastosować etykiety, różne wieszaki czy pojemniki na poszczególne rzeczy. Ważne, aby w szafie ułożyć po swojemu, dzięki temu utrzymanie w niej porządku będzie łatwiejsze.

29

Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń w szafie z ubraniami?

Porządek w szafie z ubraniami zależy również od tego, czy odpowiednio zagospodaruje się jej przestrzeń. Dobry plan rozmieszczenia ubrań to postawa. Aby go opracować, należy ustalić, co w szafie będzie przechowywanie i jakie akcesoria są do tego niezbędne. Do takich akcesoriów można zaliczyć półki, drążki, szuflady, koszyki czy haczyki. Jeśli szafę już mamy, warto się zastanowić co do niej dokupić, aby przechowywanie ubrań było łatwiejsze. Planując ich rozmieszczenie, należy pamiętać, że rzeczy, w których chodzi się najczęściej, powinny znajdować się na wysokości oczu i być łatwo dostępne. Najwyższe półki w szafie warto wykorzystać do przechowania rzeczy, z których korzysta się rzadko. Ważny jest też sposób przechowywania poszczególnych akcesoria np. pasków czy torebek. To one zazwyczaj sprawiają, że w szafie panuje bałagan. Ich utemperowanie to klucz do sukcesu.

Jak składać ubrania?

Aby utrzymać porządek w szafie, należy również odpowiednio składać ubrania. Najszybszy, najprostszy i najlepszy sposób to składanie ich na trzy. Polega on na tym, że najpierw składa się ubranie na pół do uzyskania odpowiedniej szerokości, a nastanie powstały prostokąt skład się na trzy części, jeden brzeg zawijając do środka. Ubrania do szafy należy włożyć ładnym brzegiem, dzięki temu wszystko wygląda schludniej.

Wieszaki w szafie

W utrzymaniu porządku w szafie pomogę również wieszaki. Można je wykorzystywać na wiele sposobów, nie tylko do wieszania ubrań. Świetnie sprawdzają się do przechowania apaszek, szalików, biżuterii czy pasków. Warto też zastosować prosty trik, polegający na odwróceniu wolnych wieszaków w drugą stronę, dzięki temu zawsze łatwo je znajdziemy. Dodatkowo dajemy sobie motywację, aby ubrania wisiały w tę samą stronę.

30

Odkładanie rzeczy na miejsce

Porządek w szafie z ubraniami utrzyma się także, jeśli wykształci się u siebie nawyk odkładania rzeczy na miejsce. Nawyk ten pozwoli zachować porządek w całym mieszkaniu. Ubranie nie będą leżeć na fotelu, krześle czy kanapie, a od razu trafia na właściwą półkę lub wieszak.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ