O zaletach bawełny jako materiału na ubrania słyszeli chyba wszyscy. Bawełna zdominowała przemysł włókienniczy już setki lat temu. Jednak bawełna, bawełnie nierówna. Aktualnie w sklepach pojawia się wiele ubrań z tzw. bawełny organicznej. Zobacz, czym ona jest i czy warto inwestować w ubrania z niej wykonane.
Ubrania z bawełny konwencjonalnej
Wielu osobom wydaje się, że kupując ubrania bawełniane, lepiej inwestują, niż wybierając te uszyte z tworzyw sztucznych. Nie zawsze jednak tak jest. Bawełna również może być niezdrowa i nienaturalna. Nawet jeśli nam metce znajduje się oznaczenie 100% bawełny, nie daje to gwarancji, że produkt będzie dobry.
Przy uprawie bawełny konwencjonalnej zużywa się bowiem największą ilość pestycydów na metr uprawy. Jak podają badania ok. 10% pestycydów na świecie, wykorzystywanych jest przy produkcji i uprawie bawełny konwencjonalnej. W związku z tym moszczenie takich ubrań nie jest ani zdrowe, ani ekologiczne. Ubrania z bawełny konwencjonalnej mogą prowadzić do podrażnień skórnych, wysypek, a nawet śmierci. O śmierć też nie trudno na plantacjach bawełny. Tutaj statystki pokazują, że wskutek zatrucia pestycydami na plantacjach bawełny umiera ok. 20 tys. ludzi. Warto też wspomnieć o samych warunkach pracy, która często przypomina ta niewolnicza. Sama uprawa bawełny konwencjonalnej to jednak nic. W dalszym procesie przetwarzania jest ona myta, wybielana, farbowana i zadrukowywania, a to wiąże się z użyciem kolejnych środków chemicznych, barwników, chlorowych wybielaczy, parafin itd. Co więcej, do wyprodukowania ubrań z konwencjonalnej bawełny potrzeba znaczne ilości wody. Sam t-shirt pochłania ok. 20 litrów wody. Należy też wspomnieć, że woda wykorzystywana do produkcji następnie jest wylewana i przenika do wód gruntowych, co zanieczyszcza środowisko naturalne.
Czym jest bawełna organiczna?
Bawełna organiczna to ta, która powstaje w sposób zgodny z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie. Przy jej uprawie nie stosuje się chemikaliów i maszyn. Uprawiana jest ona na plantacjach, na których nie są stosowane pestycydy czy chemiczne dodatki do nawozów. Zastępowane są one substancjami podlegającymi biodegradacji, takimi jak czosnek, kwas cytrynowy, obornik. W procesie produkcji ubrań z bawełny ekologicznej zużywa się mniej wody. Bawełna zbierana jest ręcznie, dzięki czemu jest czystsza. Sam proces jej przetwarzania opiera się na łagodnych, naturalnych środkach co zapewnia później wyższa jakość ubrań.
Czy warto kupować ubrania z bawełny?
Ubrania z bawełny to dobre rozwiązanie. Kilka sztuk odzieży z tego materiału powinno znaleźć się w każdej szafie. Jednak decydując się na zakup bawełnianych ubrań, dobrze jest sprawdzić, z jakiej dokładnie odmiany bawełny one pochodzą. Najlepiej wybierać tą ekologiczną. Jeśli dodatkowo ubrania będą w kolorze białym, kremowym, beżowym lub zielonym uzyska się pewność, że nie była barwiona. Są to naturalne kolory bawełny. Kolory te będą trwalsze. Dobrze też wiedzieć, że ubrania z bawełny ekologicznej są miększe i bardziej wytrzymałe. Dzieje się tak, dlatego że unikalny kontaktu z silnymi środkami chemicznymi.