Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni wiele osób rozpoczyna poszukiwania kurtki zimowej. Przygotowując się do mrozów i wiatrów, zastanawia się, jaką kurtkę zimową najlepiej wybrać. A wybór tej jest bardzo duży. Sklep proponują różnorodne modele kurtek zimowych wykonany z przeróżnych materiałów. Łatwo więc popełnić błąd i wybrać kurtkę, która będzie tylko zajmować miejsce w szafie. Zobaczy, jak wybrać kurtkę na zimę.

Kurtka zimowa to ważny element męskiej i damskiej garderoby. Powinna być funkcjonalna, praktyczna oraz modna. Musi chronić przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Stąd też ważny jest jej materiał wykonania oraz to, z jakich warstw się składa.

Fason kurtki zimowej

Fasonów i wzorów kurtek zimowych jest bardzo dużo. Informacji o tym, który jest modny w danym sezonie najlepiej szukać na portalach fashion lub w czasopismach branżowych. Nie zawsze jednak warto kierować się tylko trendami. W kurtce zimowej tak samo, jak i w każdej innej części garderoby przede wszystkim należy dobrze wyglądać. Jej fason należy dobrać do swojej figury i urody.

Wśród typów kurtek zimowych wyróżniamy: anorak (pikowana kurtka sportowa z kapturem), parka (dłuższa kurtka z futrzanym kapturem i ciepłym wypełnieniem), pilotka (kurtka wzorowana na odzieży noszonej przez pilotów bombowców, może być wykonana ze skóry lub kożucha, jest krótka i sięgająca do pasa), kożuszek (krótka kurtka wykonana ze skóry baraniej lub owczej), futra (krótkie futro wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej), budrysówka (charakteryzuje się prostym krojem, długością za biodra, kapturem i zapięciami na drewniane kołki, jest to kurtka zimowa w stylu sportowym), peleryna, kurtka – bombka (z obcisłą górą i luźnym rozkloszowanym dołem odcięta w pasie lub pod biustem).

Materiał kurtki zimowej

Sam fason to jednak nie wszystko, po jego wyborze dobrze sprawdzić, z jakich materiałów wykonany jest konkretny model kurtki zimowej. Dobrej jakości materiały sprawią, że kurtkę będzie można nosić więcej niż jeden sezon.

8

Warstwy zewnętrzne kurtki zimowej wykonywane są zazwyczaj z poliestru. Jest to sztuczny syntetyczny materiał, który jest wodoodporny i zatrzymuje ciepło. Jego wadą jest jednak to, że jest mało przepuszczalny, przez co nie pozwala skórze oddychać. Kurtki zimowe z poliestru są jednymi z tańszych modeli.

Kolejnym materiałem stosowanym w kurtkach zimowych są włókna akrylowe lub poliamidowej. Mają one podobne właściwości do poliestru. Projektanci jako materiał wierzchni kurtek zimowych wykorzystują też lycra, spandex, wiskozę, sztuczne futro, oraz bawełnę.

Wyższej jakości kurtki zimowe warstwy wierzchnie mają wykonane z wełny. Naturalny i pozwalający skórze oddychać materiał, jednocześnie sprawia, że kurtka jest cieplejsza. Jeżeli  więc szukasz ciepłej kurtki na zimę, wybierz tą z wełny lub z jej domieszką. Najlepsze rodzaje wełny to: alpaka, wielbłądzia, jagnięca i moher. Dobrej jakości kurtki zimowe, szczególnie te sportowe wykończone są nylonu.

Wypełnienie kurtek zimowych

Wypełnienie w kurtce zimowej sprawia, że jest ona ciepła i odpowiednio chroni ciało przed mrozem. Najczęściej jako wypełnianie kurtek zimowych stosuje się syntetyczną watolinę, polar lub włókninę.

Często można spotkać też kurtki z naturalnym wypełnieniem z puchu lub pierza. Są one droższe, ale lepiej grzeją i pozwalają skórze oddychać. Ich wadą jest jednak to, że posiadają właściwości uczulające oraz specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada.

7

Jako wypełnianie do kurtek zimowych stosuje się też wełnę. Ten rodzaj wypełnienia można spotkać zazwyczaj w przypadku kurtek pilotek oraz kożuchów

Podszewka w kurtkach zimowych

Kolejną warstwą kurtek zimowych jest podszewka. Zazwyczaj jest ona zszyta z materiałem wierzchnim, a pomiędzy nimi znajduje się wypełnienie. Taki zabieg nie jest stosowany tylko w przypadku futer, kożuchów czy pilotek.  Kupując kurtkę zimową bez wypełnienia, należy zadbać o to, aby podszewka była pikowana i trzywarstwowa. Dobrze, jeśli podszyta jest włókniną lub watoliną, dzięki temu będzie cieplejsza. Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup kurtki z podszewką odpinaną. Dzięki temu można ją nosić również w cieplejsze pory roku: na wiosnę oraz jesień.

W kurtkach zimowych z wypełnieniem podszewki wykonywane są z poliestru, wiskozy lub w przypadku tych ekskluzywniejszych z jedwabiu. Podszewka powinna być gruba i wykonana z materiału o dużej gramaturze, zapobiegnie to jego szybkiemu niszczeniu się.

Jaką kurtkę zimową kupić?

Kupując kurtkę zimową najlepiej postawić na model dobrze wykonany, który posłuży przez lata. Aby tak było, kurtka powinna być szyta grubą nicią, a szwy nie powinny odstawać od materiału. Najlepiej wybierać kurtki zimowe ze szwami podklejanymi, zapobiegają one przedostawaniu się śniegu i wody. Kurtka zimowa powinna mieć też wysoki i duży kołnierz, który można postawić i osłonic szyję oraz kaptur. Ważnym kwestiami jest też długość kurtki zimowej – najlepiej wybierać fasony zakrywające pupę oraz ściągacze przy mankietach i na dole kurtki, które wpływają na to, jak ciepła jest odzież wierzchnia oraz sprawiają, że nie przedostaje się pod nią padający śnieg.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ