Kobieta z zapaleniem pęcherza

Zapalenie pęcherza to przykra i uciążliwa dolegliwość, która zdecydowanie częściej przytrafia się kobietom niż mężczyznom. Może się objawiać potrzebą częstszego oddawania moczu, pieczeniem i bólem podczas mikcji. U wielu pacjentów występuje także krew w moczu. Tego typu objawy należy bezzwłocznie skonsultować z urologiem – nieleczone zapalenie pęcherza może nawracać!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie mogą być przyczyny zapalenia pęcherza,
  • jak objawia się zapalenia pęcherza,
  • w jaki sposób przebiega leczenie zapalenia pęcherza.

Zakażenia układu moczowego to grupa dolegliwości będąca jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza, najpierw internisty, a następnie urologa. Według statystyk występują one nawet 50 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma to związek przede wszystkim z budową anatomiczną kobiecego układu moczowego, przez którą zwiększa się ryzyko zachorowania.

Najczęściej na zapalenie pęcherza chorują panie między 16. a 35. rokiem życia, co ma związek z większą aktywnością seksualną. U mężczyzn zachorowalność zwiększa się po 60. roku życia. Ma to związek z zaburzeniami w oddawaniu moczu na skutek powiększenia gruczołu krokowego. Mimo to seniorki chorują dwa razy częściej niż seniorzy. Zakażenia układu moczowego dotyczą również około 10% dzieci – wówczas bywają efektem wad wrodzonych układu moczowego, zespołów wad metabolicznych oraz zaburzeń odporności. Co ciekawe, wśród noworodków częściej chorują chłopcy, ale od 2–3 miesiąca życia ta tendencja się odwraca.

Zapalenie pęcherza wywołują szkodliwe drobnoustroje, które dostają się z cewki moczowej do pęcherza. U zdrowych osób drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza i sam mocz są jałowe. Jeśli dostaną się do nich bakterie – głównie z rodziny Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus oraz Klebsiella – albo (rzadziej) wirusy lub grzyby, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.

Zapalenie pęcherza – czynniki ryzyka

Zapalenie pęcherza częściej dotyka kobiet. Ich drogi moczowe są znacznie krótsze niż u mężczyzn, a dodatkowo umiejscowione w pobliżu odbytu oraz pochwy, w których znajduje się wiele szkodliwych drobnoustrojów. Mogą one namnażać się w cewce moczowej, a następnie przedostawać do pęcherza, przywierać do jego ścian i wywoływać zapalenie. Wśród czynników ryzyka występowania zapalenia pęcherza wymienia się również:

  • problemy z oddawaniem moczu,
  • przetrzymywanie moczu w drogach moczowych,
  • noszenie obcisłej, nieprzepuszczającej powietrza bielizny i odzieży,
  • niedostateczna higiena okolic intymnych,
  • nieostrożne korzystanie z toalet publicznych,
  • stosowanie perfumowanych podpasek oraz wkładek higienicznych.

Zapalenie pęcherza – objawy

W wielu przypadkach zapalenie pęcherza przebiega bezobjawowo,  co jest w terminologii medycznej określane bezobjawowym bakteriomoczem. Bakterie wykrywane są przypadkowo podczas badań ogólnych lub bakteriologicznych moczu. Najczęściej jednak zapalenie pęcherza wywołuje specyficzne objawy, które trudno przegapić. Zalicza się do nich takie dolegliwości, jak:

  • uczucie parcia na mocz,
  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • popuszczanie moczu,
  • ból podbrzusza,
  • ból i pieczenie podczas mikcji.

Jeśli dochodzą do tego takie symptomy, jak gorączka, osłabienie, wymioty czy krew w moczu, należy bezzwłocznie zgłosić się do urologa! Mogą one świadczyć o tym, że doszło do powikłań potencjalnie bardzo groźnych dla zdrowia, a nawet życia.

Zapalenie pęcherza – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie zapalenia pęcherza, wyróżnia się metody farmakologiczne oraz domowe. Gdy objawy nie są jeszcze nasilone, lekarz może zalecić stosowanie środków zawierających wyciągi roślinne o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym drogi moczowe (np. z żurawiny) lub furaginę zapobiegającą namnażaniu się drobnoustrojów. Jeśli jednak zapalenie pęcherza jest bardzo uciążliwe lub ma charakter nawracający, konieczna staje się terapia antybiotykowa – najczęściej odpowiedni antybiotyk dobiera się na podstawie wykonanego bakteriologicznego badania moczu.

Pomocniczo można stosować domowe metody leczenia zapalenia pęcherza. Ulgę w dolegliwościach przynosi ciepła kąpiel lub rozgrzanie podbrzusza termoforem. Należy dużo pić, by szybko przepłukać drogi moczowe i usprawnić usuwanie bakterii. Niektórzy pacjenci cenią sobie ziołowe nasiadówki – do miski z ciepłą wodą trzeba wrzucić kilka torebek ziół przeciwbakteryjnych (np. rumianku albo nagietka) i usiąść w takim naparze. Panie powinny pamiętać o odpowiedniej higienie okolic intymnych i noszeniu przewiewnej, bawełnianej bielizny.

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/4830,zakazenia-drog-moczowych.html

http://praktykalekarska.com/img/cms/Zeszyt%20zakazenia%20ukladu%20moczowego(72)%20do%20www.pdf

https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/mikrobiologia/files/stomatologia/ZUM.pdf

http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/uklmoczowyinternet.pdf

http://www.wple.net/plek/numery_2016/numer-7-2016/504-508.pdf

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ