Warszawskie Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych

Niezwykle często podczas odwiedzin w mało znanym sobie mieście szukamy w nim miejsc nietypowych, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Jedną z warszawskich ciekawostek, która bez wątpienia zasłużyła sobie na miano miejsca unikatowego, jest Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im, Jana Kilińskiego, mieszczące się pod adresem Wąski Dunaj 10.

Prawie 700 lat historii

Cech Rzemiosł Skórzanych istnieje w Polsce od 1386. Został powołany za czasów księcia Janusza I Starszego, który Warszawą i ziemiami do niej przyległymi władał ponad pięćdziesiąt lat (1374-1429).

Historia cechów w Polsce jest jak widać długa, a do tego odznacza się pewną zawiłością. W 1529 roku istniał bowiem cech zbiorczy, łączy w sobie 11 Rzemiosł, które jednak z czasem zaczęły się wyodrębniać. Otrzymawszy statuty królewskie, rozpoczynały własna działalność, skupiając swoich specjalistów. Warto przy tym wspomnieć, iż rzemieślnicy zajmujący się obróbką i sprzedażą dóbr skórzanych cieszyli się w XV i XVI wieku powodzeniem. Łączyli oni produkcję z handlem i bez wątpienia należeli do najbogatszych mieszczan. Wśród nich wieku było mistrzów przybyłych z innych regionów, takich jak Wrocław czy Wilno.

Kolejnym impulsem do rozwoju rzemiosła było przeniesienie stolicy do Warszawy za czasów Zygmunta III Wazy. Swoją złotą epokę cech skórzany przeżył jednak za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy nastąpił wyjątkowo szybki (choć krótki) rozwój gospodarki kraju. Patronat króla nad artystami i rzemiosłach także nie był bez znaczenia.

W tym samym czasie mieszczanie rozpoczęli też walkę o swoje prawa, których finałem była Konstytucja 3 Maja. Zaowocowała ona także ich zbrojnymi wystąpieniami przeciwko rządom Targowicy, a na czele buntowników stanął Jan Kiliński.

Doczekał się on upamiętnienia swojego bohaterstwa w 1936 roku, kiedy to Izba Rzemieślnicza z pomocą prezydenta Stanisława Starzyńskiego, kazała wykonać jego pomnik na placu Krasińskich. Jego postawa bez wątpienia przyczyniła się także do bohaterskich zachowań warszawskich szewców w czasie II Wojny Światowej, w tym do ich aktywnego udziału w powstaniu warszawskim.

Więcej ciekawych historii związanych ze stolicą znajdziecie na stronie Kurier Warszawski, na którą serdecznie zapraszamy. A teraz pora poznać bliżej samo Muzeum.

Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych

Muzeum zostało otwarte w 1973 roku w Kamienicy Szewców, mieszczącej się przy ulicy Wąski Dunaj 10, w samym sercu Starego Miasta. Kamienica ta należy do cechu już od 1569 roku i mieści się na rogu ulicy Szeroki Dunaj, przy której znajduje się wejście.

W Muzeum znaleźć można nie tylko eksponaty wykonane ze skóry, ale przede wszystkim cząstkę dawnego życia i miłości rzemieślników do ich szczególnego zawodu. Znajdują się tam warsztaty, narzędzia, a także dokumenty, które dotyczyły ich pracy. Ekspozycja jest uznawana za jedną z najciekawszych w Warszawie, gdyż zebrane tam przedmioty nie tylko służyły do użytku codziennego, ale przede wszystkim odznaczają się niezwykłą urodą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ