Główne objawy AZS u dzieci i starszych

Atopowe zapalenie skóry (czyli w skrócie AZS) najczęściej rozpoznawane jest w wieku dziecięcym. To rozpoznania tej choroby bardzo często dochodzi ze względu na nawracające się objawy, które występują zawsze w tych samych miejscach na skórze. Wśród najczęściej diagnozowanych objawów wymienia się świąd. Znaczenie ma też występowanie choroby AZS w innych pokoleniach, wówczas można uznać, że jest ona dziedziczona.

Atopowe zapalenie skóry – objawy towarzyszące

Oprócz najbardziej rozpoznawalnego świądu, jaki towarzyszy AZS, wśród innych objawów choroby wymienia się też nadmierną suchość skóry, pojawienie się rumienia na twarzy, pojawianie się świądu po intensywnych ćwiczeniach, a także skłonność do zakażeń skóry. U niektórych osób (w zależności też od nasilenia i zaawansowania choroby) pojawia się rogowacenie oraz tzw. rybia łuska, a także objaw określany mianem dermografizmu (biała pręga pojawiająca się po zadrapaniu). AZS może też towarzyszyć zaćma.

Choroba w różnych stadiach

AZS bardzo często rozróżnia się w zależności od wieku pacjenta i tak wyróżnia się tu jej trzy fazy: niemowlęcą, dziecięcą i młodzieńczą. Faza młodzieńcza w wielu przypadkach dotyka także osoby dorosłe. Podział ten nie dotyczy jedynie wieku, ale tez występowanie zmian w różnych lokalizacjach. I tak u dzieci objawy AZS bardzo często widoczne są na policzkach i czole, a u osób dorosłych pojawiają się przede wszystkim w zgięciach kończyn dolnych i górnych. Co więcej, u osób dorosłych mogą pojawiać się kolejne objawy AZS, które występują np. w formie łupieżu białawego, który to zupełnie nie występuje u dzieci.

Różne objawy

U młodzieży i dorosłych zazwyczaj objawy AZS ujawniają się na klatce piersiowej, czasami symetrycznie na twarzy i szyi, na biodrach, a także na dłoniach. W tych najcięższych przypadkach stany zapalne dotyczą całego ciało i powodują powiększenie się węzłów chłonnych. U tych raczej młodszych pacjentów, zazwyczaj atopowe zapalenie skóry zajmuje zgięcia łokciowe i podkolanowe, a także powieki i twarz. Objawia się również na skórze głowy oraz w okolicach tułowia i pośladków. Jak widać, lokalizacja zmian atopowych jest bardzo różna. Zwykle udaje się szybko rozpoznać chorobę, jednak w niektórych przypadkach nie przebiega ona tak podręcznikowo, nastręczając tym samym kłopotów z diagnozą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ