Kamienica nerkowa to potoczna nazwa kamicy nerkowej. Jest ona samym z niejednokrotnie występujących schorzeń układu moczowego. Polega ona na obecności w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów, powstających wskutek wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu, gdy ich natężenie przekroczy próg rozpuszczalności. Zwykle mocz jest w swoim składzie substancje syntetyczne (tzw. inhibitory), które zapobiegają lub hamują składanie się kryształów. Czasami inhibitory te nie spełniają swojej roli, co sprzyja tworzeniu się kamicy nerkowej.
Kamica nerkowa – sygnały
Kamienie nerkowe mogą nie dawać objawów, dopóki nie zaczynają zstępować z kielichów nerkowych do moczowodu, przez który opróżniany jest mocz z pęcherza moczowego. Jak to przyjdzie, kamienie potrafią zablokować przepływ moczu z nerki. Robi to obrzęk nerek lub nerki. Silny ucisk jest ważnym symptomem i miany jest w okolicy brzucha lub w boku. Może także przejść do pachwiny (ucisk w pachwinie) lub jąder (ucisk jąder) − choroby te określamy kolką nerkową. Bólowi potrafią towarzyszyć mdłości i mdłości, bladość skóry, odczucie lęku, liczne parcie na mocz i oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Czasami może pojawić się krwiomocz, spadki ciśnienia tętniczego, omdlenia, a nawet dreszcze i gorączka, gdy kamicy wtóruje zapalenie dróg moczowych. Sygnały kolki nerkowej są zazwyczaj tak nieprzyjemne, że pacjent musi zgłosić się na izbę przyjęć do szpitala. Niestety gdy kolka nerkowa pojawi się raz, ma możliwość do nawracania. Leczenie kolki nerkowej to przede wszystkim uśmierzanie nacisku. Czasami wystarczy podanie słabszych środków znieczulających, jednak czasami konieczne jest podanie silnych środków opioidowych. Wykorzystuje się także środki, które oddziałują rozkurczowo na mięśnie moczowodu, dzięki czemu kamień łatwiej może przez niego przejść.
Kamica nerkowa – diagnostyka
Podstawą zdiagnozowania kamicy (kamienicy) nerkowej jest naprawdę dobrze zebrany wywiad chorobowy (od chorego), dotyczący rodzaju choroby a ich nasilenia, a także powstawania podobnych epizodów w przeszłości. Innym czynnikiem jest badanie lekarskie. W badaniu fizykalnym lekarz może określić wzmożone napięcie mięśni po stronie kolki oraz bolesność strefie nerki po chorej stronie w przypadku „wstrząsania” oraz uderzania − stan taki określamy dodatnim symptomem Goldflama, jaki w tym faktu jest bardzo dodatni. Do ważnych badań potwierdzających rozpoznanie kamicy nerkowej należą analizowania obrazowe. Wstępnym badaniem, czyli badaniem pierwszego kroku jest zazwyczaj ultrasonografia, czyli USG układu moczowego. Ultrasonografia umożliwia na uwidocznienie kamieni lub złogów w obrębie dróg moczowych.
Kamica nerkowa – leczenie
Celem leczenia kamicy nerkowej jest łagodzenie objawów i zapobieganie dalszemu wzrostowi choroby. Kamica nerkowa leczona jest zależnie od rodzaju kamienia i ciężkości symptomów. Osoby z dużymi sygnałami potrafią wymagać pobytu w szpitalu. Środki wykorzystywane są w postaci dożylnej lub doustnie. Wykorzystywanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, naproksen, diklofenak czy ketoprofen, wykorzystuje się przy doraźnym leczeniu bólów słabszych i umiarkowanych. Dodatkowo wiąże się środki rozkurczające mięśniówkę gładką (będącą składową ścian dróg moczowych), takie jak papaweryna, hioscyna, oksyfenonium czy drotaweryna.